Mgr. Ing. Michaela Hniková, MBA
terapie@michaelahnikova.cz
rezervace

Terapie - Mgr. Ing. Michaela Hniková, MBA

Jak podpořit duševní pohodu při onkologické léčbě: 3 užitečné techniky

Onkologické onemocnění přináší nejen fyzické, ale i psychické výzvy. Strach, nejistota a dlouhodobý stres mohou být opravdu vyčerpávající. Ráda bych vám tak nabídla 3 konkrétní nástroje, které pomáhají posílit psychickou odolnost a najít v každodenním životě více klidu a radosti.

Jak podpořit duševní pohodu při onkologické léčbě: 3 užitečné techniky

Praxe vděčnosti – soustředění na to dobré

Vděčnost pomáhá přesměrovat pozornost od toho, co nám chybí nebo nás trápí, k tomu, co je v našem životě stále pozitivní. Studie ukazují, že lidé, kteří si pravidelně uvědomují a zapisují věci, za které jsou vděční, mají nižší hladinu stresu, pociťují vyšší úroveň štěstí a mají také lepší spánek.

Jak na to?

Objevte a využijte své silné stránky

I když procházíme náročným obdobím onkologické léčby, stále můžeme najít způsoby, jak využít své silné stránky. To nám pomáhá cítit, že máme pod kontrolou alespoň část svého života a že to, co nás posiluje, nás vede dál.

Jak na to?

Radost z přítomného okamžiku – mindfulness a savoring

Mindfulness (všímavost) a savoring (vychutnávání pozitivních okamžiků) nám pomáhají soustředit se na to, co právě prožíváme, místo neustálého přemýšlení o minulosti nebo budoucnosti. Díky tomu se můžeme na chvíli odpoutat od starostí a vnímat krásu přítomného okamžiku.

Jak na to?

Nenabízím vám zázračné řešení vaší těžké situace, ale chci vám poskytnout nástroje, které mohou vám, onkologickým pacientům, pomoci lépe zvládat náročné období a posílit vaši psychickou odolnost. Zkuste si vybrat alespoň jednu z těchto technik a věnovat jí pár minut denně. I malé kroky mohou přinést velký rozdíl.

Zdroje:

  • Emmons, R. A., & McCullough, M. E. (2003). Counting blessings versus burdens: An experimental investigation of gratitude and subjective well-being in daily life. Journal of Personality and Social Psychology, 84(2), 377-389. https://doi.org/10.1037/0022-3514.84.2.377
  • Gernert, J. L., & Salsman, J. M. (2015). Gratitude and health outcomes: A systematic review and meta-analysis. Journal of Behavioral Medicine, 38(1), 121-137. https://doi.org/10.1007/s10865-014-9589-0
  • Smeets, E., Neff, K. D., & Alberts, H. J. (2014). Self-compassion and well-being in patients with chronic pain: The role of mindfulness and acceptance. Journal of Pain, 15(8), 904-913. https://doi.org/10.1016/j.jpain.2014.05.010

Články

Resilience neboli psychická odolnost

Život nám přináší různé výzvy a překážky, se kterými se musíme vyrovnat. Schopnost zvládat tyto obtížné situace se nazývá resilience.

Odpočinek není jen jeden...

Odpočinek má několik forem. A každý tato forma odpočinku podporuje specifické aspekty fyzické, mentální a emocionální kondice.

Pomodoro technika

Efektivní metoda pro plánování přestávek během dne a v průběhu práce, je tzv. Pomodoro technika.

Deník vděčnosti

Deník vděčnosti nám pomáhá zaměřit se na pozitivní aspekty života a zvyšuje povědomí o dobrých věcech, které se nám dějí každý den.

Plné prožívání přítomnosti

Každodenní aktivity často vykonáváme s ohledem na budoucí cíle a při tom přehlížíme význam a hodnotu přítomného okamžiku.

Ranní a večerní rutina

Ranní a večerní rutina může být užitečný nástroj, jak získat více stability, klidu a vyrovnanosti do každodenního života.

Cesta života

Čára života neboli cesta života, představuje grafické znázornění jednotlivých milníků a zkušeností, které formovaly naši osobnost a životní cestu.

Všímavost při procházkách

Všímavost, známá také jako mindfulness, je stav, kdy věnujeme plnou pozornost přítomnému okamžiku, bez hodnocení a soudů.

Dopisy nenarozenému miminku

Ráda bych vám nabídla nástroj, který se může stát součástí vaší cesty k vyrovnání se se ztrátou. Je to psaní dopisu vašemu miminku.

Vytváření vzpomínek

Když přijdeme o někoho, koho milujeme, stávají se pro nás vzácnými i ty nejmenší věci, které nám ho připomínají.

Otevřená komunikace

Když se dozvíme nepříznivou zprávu, často stojíme před dilematem, zda tuto informaci sdílet s našimi blízkými, nebo si ji ponechat pro sebe.

Dříve vyslovené přání

Dokument, který specifikuje preference pacienta týkající se jeho léčby v situaci, kdy kvůli zdravotnímu stavu již nemůže o své léčbě rozhodovat sám.

Co neříkat, když druhý pláče

Pláč je přirozenou reakcí na emocionální bolest, stres nebo radost, a představuje důležitý způsob, jak lidé vyjadřují své pocity.

Rozptylová loučka

Rozptylová loučka je pietní místo, určené k rozptýlení popela zesnulých. Obvykle se nachází na hřbitově a slouží pro anonymní pohřbívání.

Kontakt

Business Centrum Fotografia
Pod Pekařkou 107/1, 147 00 Praha 4 - Podolí
IČ: 03687813
terapie@michaelahnikova.cz
rezervace sezení