FÁZE NÁDOROVÉHO ONEMOCNĚNÍ A PROŽÍVÁNÍ

Historie léčby rakoviny sahá až do starověkých civilizací. V Egyptě byla rakovina popisována již ve starověkých lékařských textech, jako je Ebersův papyrus, kde byly zmiňovány nádorové masy a jejich chirurgické odstranění. Ve starověkém Řecku popisoval Hippokrates nádory jako „karkinos“, což znamená krab, kvůli jejich podobnosti s krabími klepety. V průběhu staletí se léčba rakoviny měnila od primitivních chirurgických technik k pokročilým metodám, jako je chemoterapie, radioterapie a moderní imunoterapie.

Měnilo se i společenské vnímání rakoviny. V minulosti byla rakovina často považována za nevyléčitelnou a smrtelnou nemoc, což vedlo k vysoké míře strachu a stigmatizace. Ve středověku byla rakovina vnímána jako „boží trest“ a lidé se jí obávali. S rozvojem medicíny a pokroky v léčbě se vnímání rakoviny postupně měnilo, ačkoli stigma spojené s touto nemocí přetrvává dodnes. O rakovině tedy dnes víme mnohem více, než v minulosti, ale diagnóza a následná léčba přináší pacientům i v dnešní době značnou nejistotu a stres, jelikož tato nemoc je stále velmi často vnímána jako ohrožení života. Na druhou stranu, rostoucí povědomí o pokrocích v onkologii přináší naději. Inovace v léčbě, jako jsou cílené terapie, imunoterapie a personalizovaná medicína, zlepšily prognózu a kvalitu života mnoha pacientů. Zvýšená pozornost věnovaná prevenci a včasnému screeningu také mění vnímání rakoviny. Programy pro včasné odhalení rakoviny (např. mamografy, kolonoskopie) mohou zachytit onemocnění v raném stadiu, což zvyšuje šance na úspěšnou léčbu.

Fawzy klasifikoval pět fází „nádorového prožívání“, kterými si pacienti procházejí od okamžiku, kdy začnou vnímat tělesné změny spojené s onemocněním. Angenendt a kolegové tuto klasifikaci rozšířili o další dvě fáze, čímž vznikl rozšířený koncept, který zahrnuje celkem sedm fází:

Podezření
Zjištění diagnózy
Léčba
Zotavování
Nástup recidivy
Progrese nemoci
Terminálně-paliativní stadium

Tento rozšířený model byl představen v roce 2010 a poskytuje komplexnější pohled na emocionální a psychologický průběh, kterým pacienti s nádorovým onemocněním procházejí, čímž pomáhá lépe porozumět jejich potřebám a zlepšit podporu během jednotlivých fází onemocnění.

V dalších článcích se s jednotlivými fázemi blíže seznámíme, s jejich specifiky, pocity, které pacienty v daných fázích doprovází a také vhodnými intervencemi.


Zdroje:

American Cancer Society. (2020). History of Cancer. Retrieved from https://www.cancer.org/cancer/cancer-basics/history-of-cancer.html

Angenendt, G., Schütze-Kreilkamp, U., & Tschuschke, V. (2010). Psychoonkologie v praxi: psychoedukace, poradenství a terapie. Portál.

Fawzy, I. F. (1999). Psychosocial Interventions for Patients with Cancer: What Works and What Doesn’t. European Journal of https://doi.org/10.1016/S0959-8049(99)00191-4. 

Kalvodová, L., Škrobánková, A., Kynkorová, H., Lhotová, P., Nováková, P., Pokorný, J., Pospíchal, M., Romanová, V., Šporcrová, I., Tóthová, K., Vachudová, K., & Navara, L. (2019). Rakovina v rodině v otázkách a odpovědích blízkým. Klika.

Mukherjee, S. (2010). The Emperor of All Maladies: A Biography of Cancer. Scribner.