VYTVÁŘENÍ VZPOMÍNEK

Když ztratíme blízkou a milovanou osobu, předměty, které nám po ní zůstaly, jsou pro nás velmi cenné. Mohou nám totiž připomínat nejen samotnou osobu, ale i chvíle, které jsme společně s ní strávili. Pokud však Vaše miminko zemřelo před porodem nebo krátce po něm, vzpomínek nebo památek na něj můžete mít málo.

V současné době mnoho porodnic nabízí rodičům příležitost vytvořit si vzpomínky na své miminko a shromáždit věci, které jim pomohou si na něj vzpomenout. Ačkoli to může být zpočátku těžké, mnoho rodičů zpětně oceňuje, jak cenné tyto památky v průběhu času jsou. Fotografie a další předměty mohou mít obrovský význam, zejména v následujících letech.

Personál nemocnice Vám může nabídnout různé možnosti pro vytváření vzpomínek. Je důležité, abyste si vzali čas na rozmyšlenou a zvážili, co je pro Vás nejlepší. Pokud se necítíte komfortně s některými návrhy, je to naprosto v pořádku. Každý rodič prožívá smutek jinak a je důležité respektovat své vlastní potřeby a pocity.

Možnosti vytvoření upomínek na miminko

Fotografie a otisky
Nemocniční personál Vám může nabídnout možnost pořídit fotografie Vašeho miminka a vytvořit si otisky jeho ručiček a nožiček.

Nemocniční předměty
Mezi další památky může patřit například čepička nebo oblečení, ve kterém bylo Vaše miminko oblečeno. Z porodnice je možné si také odnést náramek se jménem, který dostávají novorozené děti v nemocnici.

Pamětní krabička neboli memorybox
Některé porodnice mohou rodičům poskytnout tzv. memorybox, kde najdete oblečení pro miminko, dvě stejné plyšové hračky (jedna je určena pro rodiče a druhá pro miminko), deku na zabalení miminka, sadu pro vytvoření otisku ručiček a nožiček a další. Do této krabičky si také můžete uložit všechny další důležité předměty a vzpomínky na Vaše miminko, jako je například pramínek vlásků nebo snímek z ultrazvuku. Tato krabička se může stát cennou památkou, kterou si uchováte po celý život.

Písemné vzpomínky a dopisy
Můžete si také vést deník nebo psát dopisy svému miminku. Tyto písemné vzpomínky mohou být pro Vás terapeutické a pomoci Vám zvládat Vaši ztrátu.

Každý rodič prožívá ztrátu jinak, a co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého. Důležité je naslouchat svým potřebám a nebát se svá rozhodnutí měnit v průběhu času. Personál porodnice by tu měl být pro Vás, aby Vám pomohl a podpořil Vás v nalezení nejlepší cesty, jak si uchovat vzpomínky na Vaše miminko.


Zdroje:

Clarke, T., & Connolly, M. (2022). Parent’s Lived Experience of Memory Making With Their Child at or Near End of Life. Am J Hospital Palliative Care, 39(7), 798-805. https://doi.org/10.1177/10499091211047838.

Ratislavová, K. (2016). Perinatální paliativní péče. Grada Publishing.

Schott, J., & Henley, A. (2016). Saying goodbye to your baby. For parents who have had a late miscarriage, stillbirth or neonatal death. Victoria Charity Centre.