Řekni mi

Přemýšleli jste někdy o tom, co byste si přáli v závěru svého života? Ví o Vašich přáních Vaši blízcí? A zase naopak – víte Vy, co si přejí oni?

Sama mám zkušenost s tím, jak složité je mluvit o těchto tématech. Nyní nám k tomu ale může pomoci konverzační karetní hra Řekni mi. Je to hra vytvořená Centrem paliativní péče, která otevírá svými otázkami témata týkající se závěru života. A já bych Vás ráda tímto k hraní hry pozvala. Jsem vyškolený facilitátor této karetní hry a pořádám její komunitní hraní. Účastnit se můžete jako jednotlivec, ale i v páru nebo jako rodina či skupina přátel. Hraní hry je pro všechny hráče zdarma.

Pro koho je hra vhodná?

Hra Řekni mi pomáhá s otevíráním důležitých životních otázek. Určitě je tedy přínosná pro každého z nás, ale neznamená to, že ji všichni z nás musí hrát. Pro někoho může být mimořádně náročné o těchto věcech mluvit. Měli bychom tak nechat na zvážení každého, jestli se na hraní hry cítí nebo ne. Zároveň zapojení se do hry neznamená, že musíte odpovídat na každou otázku, která se ve hře objeví. Buďte k sobě laskaví a odpovídejte jen na to, co je Vám příjemné.

Hru si můžete zahrát nejen v rámci komunitního hraní, ale také doma s rodinou nebo přáteli. Dozvíte se, co je důležité pro Vaše blízké a zároveň i Vy máte prostor formulovat si, co je důležité pro Vás. Pokud pracujete v pomáhající profesi, můžete hru (třeba jen ve zkrácené verzi) hrát se svými klienty. Zjistíte tak jejich přání a společně budete moci lépe nastavit plán péče. Hra se dá hrát také v rámci různých tématických školení a pracovních týmů.

Proč hru hrát?

Ptáte se, proč byste měli hru hrát? Třeba proto, že si sami uvědomíte a možná i poprvé nahlas vyslovíte, jaké jsou Vaše hodnoty a přání týkající se závěru života. Možná, že jste nad tím doposud ani nepřemýšleli, protože si myslíte, že na takové úvahy máte ještě dost času. Možná také úplně poprvé uslyšíte od někoho, na kom Vám záleží, co si skutečně přeje. Lépe mu tak porozumíte a třeba pochopíte jeho dosavadní jednání. Možná je to také téma, kolem kterého jste neustále chodili, ale neměli jste odvahu ho otevřít. Tak teď to díky hře uděláte. A v neposlední řadě pro Vás hra může být i velkou inspirací. Uslyšíte názory ostatních, jejich povídání a třeba zjistíte, že i tohle by mohla být ta Vaše cesta.

Hraní hry může sloužit i jako taková brána pro otevření tématu závěru života u Vás doma. „Představ si, že jsem hrála hru, kde jsme se bavili o tom, co je pro nás důležité v závěru života. A tak mě napadlo, jak to vlastně máš ty? Co je pro tebe důležité?“

Hra jako taková ale není jen o umírání. Je to také hra pro život, který žijeme právě teď. Pokud si uvědomíte, co byste chtěli na konci svého života změnit, například trávit více času s rodinou, tak co Vám brání v tom, abyste více času s rodinou tráviili už teď? Opravdu chcete čekat až na závěr života?

Pojďme si společně zahrát

Pokud se pro hraní se mnou rozhodnete, co Vám za sebe mohu slíbit? Že společně vytvoříme příjemné a podporující prostředí tak, aby se v něm každý z hráčů cítil dobře. Pravidla hry Vám vysvětlím a zároveň Vás budu hrou provázet. Do hry přicházím se svou otevřeností Vám naslouchat a také společně s Vámi sdílet mé zkušenosti.

Kde všude jsme už hráli nebo nás hraní teprve čeká?

  • 12/2021 – Centrum Amelie Praha – pro dobrovolníky organizace
  • 04/2022 – On-line hraní
  • 04/2022 – Nemocnice Na Pleši s. r. o. – pro studenty sociální práce v rámci stáže v nemocnici
  • 04/2022 – Hospic sv. Štěpána, z.s. – pro dobrovolníky organizace
  • 04/2022 – Centrum Amelie Praha – pro klienty organizace